Vasario 3-7 dienomis Klaipėdos lopšelio-darželio „Atžalynas“ „Kiškučių“, „Lašiukų“, „Žirniukų“, „Drugelių“ ir „Bitučių“ grupių ugdytiniai, mokytojos ir tėveliai dalyvavo ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų bei pradinio ugdymo mokinių tarptautiniame projekte „Kartu paskaitykime knygelę“.
Projekto metu buvo skaitomos, analizuojamos, tyrinėjamos autorės Evelinos Daciūtės sukurtos knygos. Kodėl būtent šis projektas? Nuolat skubančiame ir modernėjančiame pasaulyje knyga gali tapti puikia priemone puoselėti lietuviškumą, turtinančia vaikų kalbą, plečiančia žinias apie Lietuvos rašytojus, garsinančius mūsų kraštą užsienyje. Tyrimais įrodyta, kad būtent knygas skaitantys vaikai turi labiau išlavintą kritinį mąstymą, geriau sprendžia gyvenimiškas problemas, lengviau bendrauja ir pritampa visuomenėje ir kt.
Evelinos Daciūtės kūrybą galima priskirti prie tų, kurios domina vaikus: poezija – žaisminga ir lengvai įsimenama, o tekstai knygelėse – prasmingi ir įdomūs. Patys garsiausi rašytojos kūriniai – „Laimė yra lapė“ ir „Drambliai eina į svečius“ keliauja po pasaulį, yra išversti į kelias užsienio kalbas (anglų, kinų, rusų ir kt.).
Vaikų sudominimas patrauklia kūryba dar ankstyvajame amžiuje yra svarbus, nes skatina domėtis knygomis ateityje, lavina mąstymą bei turtina kalbą, puoselėja mūsų šalies kultūrą ir tautinę tapatybę.
Mūsų įstaigoje kiekviena grupė analizavo skirtingas knygas. „Kiškučių“ grupėje pirmiausiai buvo įsikūrusi „Kiškio bibliotekėlė“ su skaitytojo bilietais ir kvietimu joje apsilankyti. Pakviesti ugdytiniai kartu su tėveliais išsirinko po knygutę ir ją nešėsi namo bei tą vakarą skaitė, vartė, globojo. Sulaukėme ir atgalinio ryšio, štai pvz. „Barborai labai patiko ši idėja, ypač skaitytojo bilietas ir štampukai už perskaitytą knygą. Su nekantrumu laukdavo ryto kada grąžins knygelę, gaus štampuką ir išsirinks naują. Pirmoji knygelė buvo eilėraštukai - mums labai patiko, aptarėm kartu ir iliustracijas, jų sąsają su eilėraščiu….”, arba „Nors Aronas ir Toras praleido pirmas dienas, bet labai patiko visas procesas. Laukdavo, kada skaitysim, laukdavo, kada galės atnešti vieną ir pasiimti kitą. Visas procesas buvo labai malonus”. Skaitė tėtis, mama, brolis, o gal ir maža sesytė.
Įdėmiau analizuoti „Kiškučiai“ pasirinko minėtos autorės „Lubinų labirintų” trumpą istoriją „Trys keksiukai”. Buvo sukurtos didelės meškutės, kartu su ugdytinės mamyte buvo pagaminti trys dideli keksiukai. Taip pat į grupę atėjo gausus tėvelių būrys, kurie vaikams skaitė istorijas. Tuo tarpu mažieji „Kiškučiai“ labai didžiavosi savo tėveliais, o galiausiai mokydamiesi dalintis, istoriją išleidome pasisvečiuoti į „Lašiukų“ grupę - draugystei užtvirtinti.
„Lašiukų“ grupėje vaikai su dideliu susidomėjimu nagrinėjo Evelinos Daciūtės knygą „Ševeliūra", kuri atvėrė duris į kūrybiškas ir įtraukiančias veiklas. Skaitydami šią išskirtinę knygą, vaikai ne tik susipažino su įdomiu siužetu, bet ir aktyviai įsitraukė į kirpėjo profesijos pažinimą: kūrė savo kirpyklą, eksperimentavo su šukuosenomis, mokėsi plaukų priežiūros subtilybių ir žaidė vaidmeninius žaidimus. Mokytojos su vaikais tyrinėjo kirpėjo darbo įrankius, kalbėjo apie plaukų priežiūrą ir higieną, o kūrybinėse dirbtuvėse vaikai galėjo išbandyti save kirpėjo amplua.
Atversdami knygos „Pasakojimas apie tulpę ir katiną” daug klausimų atrado „Žirniukų” ir „Drugelių” grupių bendruomenės. Kodėl katinas taip nemėgsta žiemos? Kodėl gėlė neina su katinu namo? Vaikai gilinosi į tikros draugystės paslaptis, jos vertę, rūpestį ir atsidavimą per literatūrą, kūrybinę raišką ar patyriminę veiklą. Kūrybiškumo metodai leido vaikams giliau išjausti draugystės svarbą ir mokytis per smagią patirtį. Draugystė - tai ne tik jausmas, bet ir veiksmas.
„Bitučių" grupės vaikams labiausiai įsiminė rašytojos E. Daciūtės istorija „Meškiai eina į mokyklą". Vaikai ją skaitė poilsio metu savo grupės draugams, o vėliau konstravo iš kartono dėžių mažąjį meškį Benediktą. Meškį Benediktą pavyko sukurti labai gražų ir įsimintiną. Vaikams buvo labai smagi patirtis.
Evelinos Daciūtės kūrinių yra labai daug, todėl autorės knygos gali būti skaitomos ne tik projekto metu, bet ir kasdien integruojant į skirtingas savaitines temas.
-
- Paskelbta: 2024-10-04
- Kategorija: Didžiuojamės
Spalio 3 d. Klaipėdos Dramos teatre iškilmingai paminėta Tarptautinė mokytojų di... -
- Paskelbta: 2024-09-26
- Kategorija: Didžiuojamės
Rugsėjo 26 d. Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Rūta“ vyko respublikinė metodinė –... -
- Paskelbta: 2024-09-19
- Kategorija: Didžiuojamės
Rugsėjo 19 dieną priešmokyklinio ugdymo grupių „Bitutės“ ir „Drugeliai“ ugdytini... -
- Paskelbta: 2024-06-07
- Kategorija: Didžiuojamės
Birželio 6 dieną vyko baigiamasis konkurso "Judriausias darželis 2024" reng... -
- Paskelbta: 2024-05-20
- Kategorija: Didžiuojamės
Gegužės 19 dieną Klaipėdos lopšelio-darželio "Atžalynas" bendruomenė dalyva... -
- Paskelbta: 2024-04-21
- Kategorija: Didžiuojamės
2024-04-20 įvyko Klaipėdos lopšelio-darželio "Atžalynas" organizuotos Švaros sav...